ADDRESS


EMAIL

PHONE

Informační systém se prodraží

O miliardu dražší, než byla původní plánovaná cena, bude nový jednotný systém resortu práce a sociálních věcí. Informační systém namísto 1,5 miliardy korun bude stát téměř 2,5 miliardy korun. Úřady by tak investice do nových systémů měl následně získat během osmi dalších let zpět, a to na základě úspory výdajů za provoz nových služeb. Tyto náklady se odhadují na více než 190 milionů korun. Aktuální výše je však 511 milionů korun. Upřesněním ministryně práce a sociálních věcí však vyplývá, že by cena mohla být ale i jen kolem dvou miliard.

žena a informace

Podle dostupných údajů z ministerstva je předpoklad hodnot zakázek něco málo přes 1,5 miliardy korun. Celkové předpokládané náklady činí nyní více než 2,4 miliardy korun.

Již od roku 1993 zajišťuje pro ministerstvo systémy firma OKSystem. Jejich stav je však dlouhodobě kritizován, stejně jako to, že ministerstvo je závislé po celou dobu na jednom dodavateli služeb. O výměně bylo rozhodnuto již v roce 2010, ale vzhledem k pochybení při výběru nové firmy, zakázal antimonopolní úřad používat tehdy vybraný systém a úřad se tak musel vrátit k používání produktu OKSystemu.

Uvedení původně sjednaná cena je výsledkem jednání z roku 2016. Ministryně v této věci uvedla, že zakázky z předchozího volebního období pouze převzala. Od léta však úřad intenzivně pracuje na předávání informací kolem aktuální situace na sněmovní sociální výbor, na vládu i ministerstvo financí.
kódovací jazyk

Jednotný systém se bude skládat z více položek. Cena systému pro agendu zaměstnanosti činila podle věstníku zakázky ve výši 286 milionu korun bez DPH. Vítězná cena pak ale nedosahovala ani 100 milionů. Integrovaná podpůrná data pak měla být maximálně za 291 milionů korun bez DPH, dodávka však měla být za cca 100 milionů korun. Konečná cena je pak odhadovaná na 550 milionů. Nový resortní portál, který je již v provozu, mělo být zaplaceno přes 100 milionů korun, přičemž vítězná cena byla takto vysoká i dle tendru. Nakonec se částka vyšplhala téměř na 300 milionů.