Balkony a lodžie patří k oblíbeným prostorám zejména tam, odkud je zajímavý výhled do okolní krajiny. Vysvitne-li Slunce, máme možnost tu nabírat bronzovou barvu pokožky a zlepšit si náladu, protože sluneční paprsky přispívají k tvorbě serotoninu a k eliminaci depresí. Ne náhodou se nejvíce depresí vyskytuje na podzim a v zimě, neboť právě tehdy je slunečního svitu minimum.
Jestliže trávíte mnoho času právě na balkonech a rádi se tu sluníte, možná vám bude vadit nedostatek soukromí v situaci, kdy jste odděleni od okolního prostředí pouhým ocelovým zábradlím. Zábradlí na balkon sice vymezuje bezpečné útočiště před pádem z vyšších pater, ale nikoho z vás nechrání před pohledy z oken protějšího domu nebo přímo z ulice pod vámi. Nemáte tu při slunění zkrátka žádné soukromí a představa, že by si tu dívky svlékly horní díl plavek, je prakticky vyloučena.
Zajištění soukromí je jeden z důvodů, proč se dnes velkému zájmu klientely o výstavbu balkonového zábradlí těší tvrzená skla. Zhotovíte z nich sklo čiré, kouřové nebo mléčné a máte tu pak soukromí v takovém rozsahu, v jakém si stanovíte. Většinou postačí spodní část pokrýt mléčným sklem do výšky jednoho metru, a horní díl ponecháte buď zcela otevřený, anebo jej uzavřete posuvnými transparentními skly. Zasklením balkonu pak získáte další plus, a sice rozšíření obytného prostoru o „balkonový skleník“.
Zasklený balkon lépe brání v zimních měsících prostupu tepelné energie z domu, což znamená poměrně značnou úsporu na nákladech na vytápění. V zimě se tu daří některým druhům rostlin, zejména pokud bydlíte v nížinách, a po zbytek roku se tu dají pěstovat i jiné druhy pokojovek, co mají lidé běžně ve vytápěných prostorách. Sklo totiž funguje jako skleník a v tomto prostředí rostliny výborně rostou a prospívají nejen díky teplu, ale i dostatku světla.