Kdy jsou půjčky výhodné

Ať se nám to líbí, nebo ne, peníze jsou hybnou silou dnešního života a jsou naprosto nezbytné. Čím více jich máme, tím více věcí si můžeme dovolit pořídit, a tím lepší náš život bude, tedy alespoň po materiální stránce.

Ovšem mohou se vyskytnout situace, kdy zkrátka peněz nemáme dostatek. Ať už si chceme koupit něco, co je momentálně mimo naše finanční možnosti, nebo jsme například přišli o část příjmu a nemáme ani na zaplacení základních poplatků. Co v takové situaci dělat?

penize1

Mnoho lidí to řeší půjčkou. Obvykle u příbuzného či známého, avšak pokud to z nějakého důvodu není možné, pak nezbývá, než si půjčit u některé z institucí, ať už je to banka či nebankovní společnost. To má však tu nevýhodu, že zde díky úrokům a dalším poplatkům můžeme nakonec zaplatit i dvojnásobek toho, co jsme si půjčili.

Otázkou pak tedy zůstává, zda jsou takovéto půjčky vůbec výhodné. Pro poskytovatele jsou samozřejmě výhodné prakticky vždy. U dlužníka už je tomu jinak. Dalo by se říci, že nejsou výhodné nikdy, ale ani to není tak úplně pravda.

pujcka1

Zde záleží především na tom, na co tyto peníze použijeme. Pokud za ně zaplatíme nesplacené poplatky, pak je to pro nás jasně nevýhodné. Pokud je však investujeme, případně za ně koupíme něco, co bude získávat na ceně, pak se nám tyto peníze skutečně mohou vrátit. Je však třeba poznamenat, že tato návratnost je nejistá a závisí na mnoha faktorech, které ne vždy můžeme ovlivnit.

Bohužel, naprostá většina lidí si tuto skutečnost neuvědomuje a půjčené peníze použije na koupi základních potřeb či drahé elektroniky, která naopak na ceně velmi rychle klesá. Tím ztrácí svoji hodnotu a v důsledku tak přijdou o více peněz, než zaplatí, a to i včetně poplatků a úroků.

Pokud tedy chceme žádat o půjčku, je dobré se rozmyslet, zda je skutečně nezbytná, a zda nám věc, kterou si koupíme, náš majetek skutečně zvýší. Jen tak totiž o své peníze nepřijdeme.