Na zákrok ve stomatologické ordinaci se řádně připravte

Stop nervozitě

Velmi důležitá je v tomto případě informovanost. Zkušení dentisté ve stomatologii v Praze 10 vám potvrdí, že mnohdy je pacient zbytečně stresován doma už jen tím, že o zákroku nemá žádné povědomí, nebo jen minimální, a domnívá se, že bude vystaven středověkému bolestivému mučení. S trochou nadsázky jsme zde použili termín, kterým ovšem někteří lidé mohou argumentovat v panické hrůze ze zubařského křesla.

dentista při vysvětlování zákroku

Většina zákroků je možná méně příjemných, ale obvykle nejsou bolestivé, aby byl zákrok snesitelný, je důležité i pro zubaře, protože když se mu budete v křesle svíjet v křečích, neodvede dobrou práci. Dentisté používají lokální anestetika a vám se pak klidně může stát, že doma jste mrtvolně bílý hrůzou, a pak si v průběhu zákroku uvědomíte, že jste se obávali úplně zbytečně. Kupříkladu extrakce zubu bývá bolestivá http://www.osel.cz/4870-maslo-zvysuje-hladinu-krevniho-tuku-mene-nez-rostlinne-oleje.html až poté, co ordinaci opustíte, a přestane účinkovat anestetikum, ale to už budete v klidu doma a budete mít možnost využít léčebné prostředky, odpočinout si, vyspat se apod. Samotná extrakce zubu bolestivá není a navíc veškerou práci za vás odvede lékař.

zubní lékař

Informujte se u dentisty

Máte-li tu možnost, informujte se předem o zákroku, ať jste na něj připraveni. Ale to není vše, měli byste dodržet některá důležitá pravidla:

Nechoďte do ordinace nalačno – v ordinaci byste neměli být hladoví, protože pocit hladu spouští uvolňování stresových hormonů do krevního oběhu, ale vy potřebujete pravý opak. V klidu se doma nasnídejte, jako když jdete do zaměstnání.

Vyhněte se těžkým jídlům, černému čaji, černé kávě a alkoholu – káva a černý (i zelený) čaj obsahují kofein, a ten opět zvyšuje adrenalin v krvi. Dopřejte si ovocný čaj, ovocný džus, bylinkový čaj, např. šalvěj, můžete využít i obilnou kávu nebo ájurvédské kafe s obsahem bylinky Ashwagandha, která pomáhá proti stresu tím, že nastoluje hormonální rovnováhu. Zároveň nekonzumujte uzeniny, vejce a další těžce stravitelné pokrmy. Lepší je např. sýr žervé nebo bezmasé pomazánky s celozrnným pečivem a zeleninový salát.