Top of Europe – Jungfraujoch


Jungfraubahn spojuje horu Jungfrau s horským průsmykem Kleine Scheidegg, jižně od švýcarského malebného města Interlakenu. Trať je elektrifikovaná, úzkorozchodná a kvůli celkovému převýšení celé trati (1393 m) je ozubnicová. Nejvyšší železniční stanice Evropy se jmenuje Jungfraujoch a ve své nadmořské výšce 3454 m se označuje se jako „Top od Europe“,
horská dráha
Byla zprovozněna jako jedna z prvních horských železnic v roce 1912, ale již v roce 1860 existovalo několik projektů na stavbu železniční trati k vrcholu Jungfrau. Je zde možnost vyrazit například z města Interlaken a projíždí se mezistanicemi Eigerwand a Eismeer. Můžete také vystoupit a kochat se nádhernými panoramatickými výhledy nebo vyrazit na tůru, je zde řada tras pro pěší výlety. V těchto místech je stále na co se dívat a určitě budete okouzleni pohledem třeba na horu Eiger. Jízda vlakem trvá přes dvě hodiny a závěrečná cesta vede 7 km dlouhým tunelem, do této hory vysekaném. Také máte možnost nastoupit do vlaku ve Wengenu, noblesním letovisku, proslulém v zimě nejdelším závodem Světového poháru ve sjezdu. Možností je více.
Vlak vás vyveze do nejvyššího místa, kde je vybudována ohromná vyhlídková plošina. Zde se nalézá nejen restaurace, ale také kino s expozicí historie stavby a ledovcová jeskyně. Máte možnost pokochat se skalními průhledy na okolní alpská panoramata, i při slunečném letním počasí zde panuje sníh a mráz a vy máte možnost poznat zblízka krajinu věčného ledu a perly Bernských Alp.
Rozhodně se vyplatí strávit v této oblasti více dnů. Průzračně čistá jezera Brienzské a Thunerské, v nadmořské výšce 566 m, vás také zcela jistě okouzlí. Nebo se můžete vydat lanovou dráhou na Harder Kulm, což je nově vybudovaná vyhlídková terasa, kde vás čekají okouzlující pohledy na celé okolí. Lanovka jezdí do 21.40 hod a vy si v nádherné atmosféře při západu slunce můžete vychutnat švýcarské speciality v místní horské restauraci.
železnice jungfrau
Pokud dáváte přednost poznávání měst, nabízí se Grindelwald, horské turistické středisko, které náleží k jedněm z nejstarších v Evropě. Leží v nádherném údolí Berner Oberland. V létě i v zimě zde můžete obdivovat úžasné horské scenérie, v žádné jiné oblasti Alp nejsou ledovce tak snadno dosažitelné jako tadya právem je to jedna z nejkrásnějších oblastí Alp.