Dárcovství krevní plazmy

Krevní plazma je regulátorem acidobazické rovnováhy v těle. Je to tekutá složka krve a je to její nejobjemnější část, cca 3-3,5 litrů. Má jantarově žlutou barvu, je tvořena z 90% z vody, z organických a anorganických látek. Obsahuje látky, které jsou nezbytné pro zachování imunity a krevní srážlivosti. Užívá se při léčbě popálenin, při poruchách krevní srážlivosti, při onemocnění jater a ledvin.

odběrový materiál

Darovat krevní plazmu mohou v České republice osoby ve věku 18 – 65 let. Prvodárcem může být osoba do 60 let věku. Pokud není osoba občan České republiky, měla by zde mít už dlouhodobý pobyt a platné zdravotní pojištění.

Dárcem nemůže být osoba, která prodělala infekční žloutenku typu B a C a je HIV pozitivní. Po větších chirurgických zákrocích, po návštěvě exotické země, po piercingu a tetování má dárce několikaměsíční odklad. Při méně závažných infekčních onemocněních se s odběrem čeká až do vyléčení dárce.

Před prvním odběrem probíhá komplexní lékařské vyšetření. Před každým odběrem dárce sděluje, jak u něj eventuálně probíhal odběr předešlý. Při odběru sestra po usazení dárce do křesla vyhledá vhodnou žílu a napojí dárce na sterilní jednorázovou jehlu a sterilní jednorázový odběrový set, který je připojen k odběrovému přístroji – separátoru. Krevní elementy jsou odděleny od plazmy a navráceny zpět do oběhu. Chybějící plazma je nahrazena fyziologickým roztokem.
vakuové zkumavky

Interval mezi jednotlivými odběry je 14 dnů a samotný odběr trvá asi 40 minut.

Dárcovství plazmy je šancí k přivýdělku. V současné době je odměna za jeden odběr 600 Kč. Právě proto jsou dárci především studenti středních a vysokých škol.

Nevýhodou jsou vysoká kritéria na výběr dárců, proto bývá hodně zájemců odmítnuto. Další nevýhodou může být fyzické vyčerpání organismu, proto je po odběru důležité dostatečně pít tekutiny a dopřát si odpočinek.