Skladování potravin


Každoročně vyhodí průměrný Čech až 40 kg potravin. Chcete tohle zbytečné číslo omezit? Naučte se správně skladovat potraviny.

Vybírejte vhodné obaly

Velmi často se u tohoto typu mohou objevit parazité jako jsou moli, také mohou podléhat rychlé zkáze v podobě natáhnutí vzdušné vlhkosti (například u cereálií). Sypké potraviny přesypeme nejlépe do šroubovacích skleněných nádob. Takto můžeme zabránit šíření molů. Krájené ovoce a zeleninu skladujeme v plastových sáčcích se zipem. Chleba, v závislosti na jeho složení, zabalíme do čisté utěrky (v případě žitného chleba) nebo vložíme do mikrotenového sáčku (v případě pšeničného pečiva). Může se stát, že rohlíky v sáčku zgumovatí, můžeme je také vkládat do chlebníků. Tímto zamezíme zbytečné kondenzaci vlhkosti v sáčku a plesnivění pečiva.
konzervace marmelády

Lednice

Teplota jednotlivých polic v lednici se liší dle jejich umístění. Do šuplíku dáváme zeleninu a ovoce, které neobsahují škroby. Například rajčata v lednici ztrácí na chuti a moučnatí, banány se také v lednici rychleji kazí, proto je lepší je uchovávat při pokojové teplotě. V první polici od spodu by mělo být maso a masné výrobky. Dbáme na kontaminaci nezpracovaným masem! V další polici by se měli nacházet mléčné výrobky a v úplně vrchní hotová jídla určená pro rychlou spotřebu. Do dveří pak patří otevřené konzervy a konzervované produkty jako jsou marmelády nebo kečupy. Nejideálnější teplotou v lednici je 5 °C.
ovoce ve sklenici

Pravidelná kontrola

Potraviny pravidelně kontrolujte a poškozené ihned odstraňte ze spíže, aby se napříč zásobami nešířila například plíseň nebo jiní škůdci. Hlídejte si datum spotřeby, a to zejména u mražených potravin, na které je jednoduché zapomenout. Mějte přehled o tom, co doma máte a komunikujte i s dalšími členy domácnosti o tom, co by se mělo v nejbližší době spotřebovat.
potraviny v lednici

Plánování jídla

Nejspolehlivější metoda pro co nejmenší plýtvání jídlem je plánovat si pokrmy (tj. snídani, oběd a večeři) na týden dopředu a podle toho udělat jeden velký nákup. Nevýhodou je, že zrovna nemusíte mít daný den chuť na naplánovaný pokrm, ale vždy si můžete ve špajzu pár trvanlivých dobrot nechat. Poslední radou je – zamyslete se nad tím, jestli jste opravdu schopni spotřebovat to, co kupujete!