Deset dobrých rad

Pokud jste se rozhodli, že předvánoční úklid zvládnete sami, připravili jsme pro vás deset dobrých rad, jak si práci usnadnit. Bez chemie, přírodními prostředky. Snad vám budou k užitku.
Pomůcky na úklid
1.       Ocet a jedlá soda – smíchat a vytvořenou směs aplikovat na znečištěná místa. Nechat půlhodinu působit a opláchnout. Vhodné na úklid koupelny a WC. Odstraní i vodní kámen a pohlcuje pachy.
2.       Odvar z černého čaje – namočit utěrku, vyždímat a přeleštit zrcadlo. Zmizí všechny nečistoty a nebude na něm ani šmouha.
3.       Alobal – jeho matnější stranu lze použít k vyčištění chromových částí nábytku – koupelnové stojany, nohy od stolů a židlí získají původní lesk.
4.       Staré noviny – spolehlivě vyčistí i starší nerezový dřez. Stačí ho, ještě vlhký, vydrhnout zmuchlaným novinovým papírem.
5.       Olivový olej – dočistí a vyleští veškeré nerezové nádobí, lednici i sporák. Stačí, po odstranění hrubších nečistot, namočit do oleje hadřík a přeleštit. Prospěje i pokožce na rukou, protože je při práci důkladně vyživí.
 

na předvánoční úklid

 
6.       Na okna je nejvhodnější tato kombinace, kterou je vhodné namíchat do rozprašovače. Do dvou šálků vody přidáme dvě lžíce octa a deset kapek citronového esenciálního oleje. Vhodné na všechny skleněné plochy.
7.       Na zaprášené žaluzie je dobrým pomocníkem líh. Do misky s teplou vodou přidejte dvě lžíce líhu, hadříkem omotejte vařečku, namočte v roztoku a žaluzie jednu po druhé očistěte.
Žena před úklidem
8.       Na vyleštění dřevěného nábytku připravte do rozprašovače tuto směs: do tří šálků vody přidejte 2 lžíce olivového oleje, jednu lžíci bílého octa a deset kapek esenciálního oleje. Protřepejte, směs nastříkejte na bavlněnou utěrku a vyleštěte všechny dřevěné povrchy.
9.       Na vyčištění koberců smíchejte v šesti šálcích horké vody dvě lžíce kastilského mýdla, dvě lžíce octa, čtvrt šálku 3% peroxidu vodíku a patnáct kapek tea tree oleje. Směs naneste na koberec a nechte působit. Poté dočistěte kartáčkem, namočeným v teplé vodě.
10.   Na oživení povrchu kožených sedaček ušlehejte vaječný bílek. Naneste, po zaschnutí omyjte vlažnou vodou a vyleštěte měkkou utěrkou.