Říká se, že nejkrásnější věk pejska je jeho věk štěněcí. Bohužel ale tato etapa života hrozně rychle utíká. U štěňátek je nutné, aby se zavčasu socializovali a trénovali, aby nám v dospělosti doslova neskákali po hlavě. Co se týká výživy, tak u klasických granulích není potřeba nijak zvlášť doplňovat krmnou dávku, ale pokud bychom se bavili o barfování (krmení syrovou stravou) štěňátka, musíme dbát na správně zvolené doplňky – kvůli například vývoji kloubů a šlach.
Štěňátka mají v raném věku velkou fixaci na svého majitele a na svou celou smečku. I po pěti minutách nepřítomnosti svých páníčků bude smutný. Když se vrátíte jen od schránky, bude Vás vítat jako kdyby Vás neviděl celý den. Musíte už od štěňátka pomalu zaučovat na nepřítomnost své smečky, aby ve starším věku nedělalo zbytečné hlouposti jako třeba rozkousání gauče a jiné neplechy. Socializace je opravdu důležitým aspektem. Pokud nebude řádně štěňátko socializované – bude na ostatní psy a někdy i lidi vrčet a bude si Vás bránit. Nedokáže být vyrovnaný vůči žádným jiným stvořením a nebude se umět k jiným zvířátkům a lidem chovat.
Co se konkrétně týká akita inu štěňátek, tak důležitou roli hraje jejich tvrdohlavost. Mají svoji hlavu, takže začněte s výcvikem základních povelů opravdu úplně co nejdříve. Štěňátko ale nezahlcujte. Říká se, že pět minut učení povelu se rovná hodině učení v přepočtu na náš čas. Takže potřebují spíše učení hrou a spoustu mlsek za odměnu. Štěňátko se Vám velice rychle naučí to, co budete potřebovat. Fáze puberty sice bude „nevidím, neslyším“, ale vydržte to. Pejsek se časem zklidní, pokud budete dodržovat důslednost ve svém výcviku i nadále.
Chcete-li pejska, který Vám bude po boku jak v práci, tak i mimo něj – akita inu je ta správná volba pro celý život. A veliký bonus k tomu je i to, že pejskové tohoto plemene jsou opravdu nádherní a roztomilý – jen se podívejte sami.