Jsou pro děti vhodná chodítka?

http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/kvuli-spatnemu-michani-leku-rocne-zemrou-stovky-cechu-1328579 11pt;“>Asi každý ví, že malé děti, sotva získají nějakou formu pohybu, instinktivně ji chtějí využít a prozkoumávat svět kolem sebe. To je samozřejmě důležitá součást procesu učení. Každý den se tak seznamují s mnoha novými věcmi a je jen na nás rodičích, aby se jim přitom nic nestalo.

Ovšem co dělat ve fázi, kdy je dítě už schopné chůze, avšak pouze s podporou? Ono samo má touhu chodit, neboť mu to umožňuje nejen rychlejší pohyb, ale také mu to uvolňuje ruce a zvyšuje dosah a tím i rozsah věcí, které může zkoumat. Je však pochopitelné, že skutečně jen málokdo z nás má čas a chuť své robátko po celou dobu, kdy je vzhůru, vodit kam se mu zamane.

choditko3

Není tedy divu, že se valná část rozhodne použít některý z mnoha typů chodítka chytraliska.cz. O co se jedná? Jde o konstrukci na kolečkách, do níž dítě posadíme. To se může nohama odrážet a volně se tak pohybovat. Konstrukce je navíc řešena tak, že ani v případě nárazu se děťátku nic nestane. Není tedy divu, že je mezi rodiči tento vynález oblíbený.

Zdálo by se tedy, že zde máme samá pozitiva. Dítě může relativně bezpečně prozkoumávat svět, zatímco rodiče jej mohou jen zpovzdálí pozorovat. Je to ale skutečně tak jednoduché? Nebo jsou zde rizika, která si většina z nás neuvědomuje?

Bohužel, druhá možnost je správně. V tomto konkrétním případě se jedná o zdravotní důvody. V této fázi totiž ještě není dětské tělíčko uzpůsobeno k tomu, aby bylo delší dobu ve vzpřímené pozici. Většinu dne by se ještě mělo pohybovat lezením po čtyřech, a postupně trávit vzpřímeně delší a delší dobu.

choditko4

Není třeba říkat, že toto nerespektování přirozeného vývoje může mít následky, konkrétně v tomto věku může dojít ke špatnému vývoji nebo až deformaci páteře a kyčelních kloubů. Samozřejmě říkám může, ne musí. Jistě znáte mnoho dětí, které chodítko používaly a vyrostly naprosto normálně. A to je určitě v pořádku. Avšak pokud tu to riziko je, proč jej zbytečně podstupovat?