Voňavé mýdlo místo drahých sprchových gelů

Stále více lidí si začíná vyrábět svá vlastní mýdla. A to nejen proto, že je to levnější varianta, ale hlavně radikálně omezíte plastový odpad z vaší domácnosti. 
Navíc svá mýdla můžete přizpůsobit vaší pokožce, přidat vaší oblíbenou vůni a barvu. 
 
Pokud si hned netroufáte vyrobit mýdlovou hmotu, můžete si ji koupit a mýdlo dotvořit podle svého. 
Mýdla, srdce, levandule
 
Druhy mýdlové hmoty jsou různé. 
 
Hlavně na internetových obchodech budete mít na výběr mezi hmotou bez palmového oleje, s bambuckým máslem nebo třeba s přídavkem aloe vera. Vybrat si můžete také hmotu průhlednou, ve které vyniknou například okvětní lístky. 
Tuto hmotu roztavíme ve vodní lázni a přidáváme ingredience podle svých přání. Ať už mýdlo doladíte nějakým olejem na suchou pokožku nebo třeba semínky, které poslouží zároveň jako peeling. Do svého mýdla přidejte také nějakou vůni. Například kapka esenciálního oleje hmotu nádherně provoní.  
Když máte všechno smíchané a rozpuštěné, hmotu nalévejte do formiček. Nejlepší jsou formy silikonové. Mýdla necháme ztuhnout a poté je můžeme vyklopit. Tyto hotová mýdla je nutné ještě nechat na vzduchu pár týdnů, aby se odpařila vlhkost. A voňavé mýdlo je na světe. 
 Domácí mýdla
Zkusme si vyrobit hmotu sami. 
 
Poprvé to zkuste v menším množstvím a důležité je použití nerezového hrnce kvůli chemické reakci. Tak jdeme na to, nic složitého to není. 
Za stálého míchání přisypeme do 190ml vody 69 gramů hydroxidu sodného. Ve druhém hrnci rozpustíme 250 g tuku, třeba sádla, který smícháme s 250 g olivového oleje (lze použít i kokosový). 
Hned jak obě hmoty v hrncích dosáhnou teploty mezi 55 °C a 60 °C (budeme potřebovat teploměr), přilejeme první tekutinu s hydroxidem do tuku. V tomto momentu musíme pořádně míchat, aby se urychlil proces zmýdelnění. 
Dostaneme-li po chvíli hustou hmotu, můžeme přidávat bylinky, květy, sůl, vůně nebo barvy. 
Postupujeme stejně jako u hmoty předchozí, lijeme do formiček a necháme ztuhnout. 
 
A vaše domácí voňavá mýdla jsou na světě. Příjemnou koupel!